Sokobanja


Sokobanja se nalazi na u centralnom delu Istočne Srbije, na nadmorskoj visini od 400 m.Smeštena je u istoimenoj kotlini, okruženoj vencem srednjevisokih planina: Rtanj na severu (1560 m), Ozren na jugu (1174 m), Devica na jugoistoku (1116 m), Slemen (1099 m) i Krstatac (1069) na istoku, i Bukovik (894 m) i Rožanj (897 m) na zapadu. 
Kroz Sokobanju protiče reka Moravica, koja na zapadu kotline gradi Bovansku klisuru. Od Beograda je udaljena 230 km, od Novog Sada 320 km, a od Niša i niškog aerodroma 60 km. Klima je jedan od najznačajnijih elemenata turističke valorizacije Sokobanje. 
Osobine podneblja Sokobanjske kotline određene su pre svega njenim položajem. Na širem području zastupljena je umereno kontinentalna klima, sa tendencijom prelaska ka planinskom tipu, sa porastom nadmorske visine. Međutim, specifične klimatske karakteristike kotline uslovljene su postojanjem planinskih masiva, koji ograđuju sokobanjsku kotlinu.Osnovne klimatske karakteristike ovog područja su hladne i oštre zime, topla i sunčana leta, i jeseni koje su toplije od proleća. Gotovo da tokom godine uopšte nema maglovitih dana. Vazdušni pritisak je stabilan i bez naglih promena.
Sokobanjska lovišta, kojima gazduje LU "Soko" i JP "Srbija šume", bogata su sitnom i krupnom divljači. Strastveni lovci mogu se okušati u lovu na zeca, fazana, jarebicu, prepelicu, šumsku šljuku, divlju svinju, srnu, vuka, lisicu, šakala, divlju mačku. 
Oba vida ribolova i rečni i jezerski su veoma atraktivna. Pored velikog broja vrsta bele ribe, u gornjem roku Moravice pravi virtuozi u ovom sportu mogu da se oprobaju i u lovu na potočnu pastrmku. A, kada je u pitanju ribolov na jezeru tu ne morate da budete profesionalac, dovoljno je da zabacite mamac i ulov je tu. Bovansko jezero spada u jedno od najbogatijih srpskih jezera plemenitim vrstama ribe: som, smuđ, šaran, amur, tolstolobik, klen, grgeč, linjak i vrstama bele ribe: srebrni karaš, deverika, bodorka (žutooka), beovica. Udruženje sportskih ribolovaca "Moravica" brine o stanju ribljeg fonda u reci i jezerima. Takodje je na usluzi svim zaljubljenicima u ovaj sport. 
Sokobanja je prva ekološka opština u Srbiji i ima najdužu tradiciju razvoja banjskog turizma. Pored velikog broja termomineralnih izvora Sokobanju karakteriše i specifična mikroklima, koja naročito pogoduje lečenju respiratornih oboljenja. Mineralna sokobanjska voda je čuvena u svetu. Njena lekovitost i dejstvo na organizam porede se sa vodama Bad Gaštajna u Austriji.Poslednjih nekoliko godina u sokobanjskoj opštini intenziviran je razvoj seoskog turizma. 
U nekoliko sokobanjskih sela adaptirani su stari i izgradjeni novi smeštajni kapaciteti koji turistima omogućavaju potpun komfor. U sokobanjskim selima brižno se neguje tradicija, čuvaju stari zanati, pripremaju jela po starim receptima, a sve to turisti mogu da vide i ponešto nauče. Turisti takođe mogu da učestvuju u poljskim radovima i spravljanju zimnice, a neki domaćini nude i organizovani obilazak turističkih lokaliteta u okolini. Meštani sela organizuju i mnoge događaje, kao npr. seoska okupljanja odnosno posela, koja se organizuju kako bi se očuvala i u što boljem svetlu prikazala narodna tradicija i običaji. Ovaj vid turizma zastupljen je u selima: Resnik, Trubarevac, Žučkovac, Šarbanovac, Jošanica i Vrmdža, mada se polako uključuju i ostala seoska naselja u sokobanjskoj opštini. 
U Sokobanji se odavno preduzimaju odgovarajuće aktivnosti i mere kako bi se očuvao ekološki kvalitet prostora, zaštitile prirodne lepote, lekovita i atraktivna svojstva banje i njene okoline. Još davne 1895. god. osnovano je Društvo za unapređenje i ulepšavanje Sokobanje, na inicijativu mitropolita srpskog gospodina Mihajla, sa osnovnim ciljem da se stvori što kvalitetniji ambijent za boravak banjskih posetilaca. Društo je preduzimalo veliki broj aktivnosti kao što su uređenje parkova i izletišta, obnova turskog kupatila, izgradnja letnjih paviljona i puteva do izletišta i dr. 

1992. god. doneta je Deklaracija kojom je Sokobanja proglašena prvom ekološkom opštinom u Srbiji.
  

Sokobanja sa zdravom i očuvanom životnom sredinom, bez industrijskih zagađivača, i brojnim zaštićenim prirodnim i antropogenim vrednostima, sa turističko-rekreativnom, zdravstvenom i obrazovnom funkcijom, ima velike potencijale za razvoj ekološkog turizma. Što se tiče ovog vida turizma, već dugi niz godina Sokobanja je poznata kao savršena destinacija za izvođenje škola u prirodi.  
Povoljni klimatski faktori, idealna nadmorska visina, čist vazduh, netaknuta priroda, brojne planine i bogatstvo hidrografskih resursa predstavljju idealne uslove za razvoj turizma.  U te svrhe izgrađeno je i više sportskih objekata. Danas u Sokobanji turistima i sportistima su na raspolaganju: fudbalski stadion "Bata Nole", kapaciteta 1.500 gledalaca, 3 igrališta za fudbal, 5 kombinovanih terena za male sportove, 4 zatvorenih bazena, 4 teniska terena, 4 teretane, streljana, kuglana, više trim i staza zdravlja u ukupnoj dužini od 20 km.
skromno.jpg

40,00 RSD

Kuća za odmor Sokobanja - Lepterija

Izletište "Lepterija" nalazi se 1500m od centra Sokobanje. Do izletišta se može doći asfaltnim putem koji vodi ka planini Ozren. Kuća je prosečno opremljena za 2 - 6 osoba, pogodna i za duži odmor. Kuhinja dobro opremljena, šporet, frižider, zamrzivač, mikrotalasna, TA peć. Televizor. Planinarenje, šetnje, banjski sadržaji, izleti. Posteljinu donosi gost. Struju zimi plaća gost.Vlasnik je iz Jagodine a komšije su na usluzi.

Ovo je Naslov. Kliknite na tekst da ga promenite.

20,00 RSD

-10%

18,00 RSD

Powered by WebExpress